Delfin przypłynął do nurków po pomoc

Foto

 

 

Hawaje – delfin przypłynął do nurków po pomoc 11.01.2013.

 

Nurkowie z Hawajów przeżyli niezwykłe spotkanie z delfinem. Zwierzę, które do nich podpłynęło było owinięte żyłką wędkarską. – Miał oplątany pysk i lewą płetwę. „Wyciągnąłem w jego stronę rękę i pokazałem: podpłyń do mnie. A on to zrobił!” – relacjonuje Keller Laros.

Towarzyszącej mu Martinie Wing udało się sfilmować tę scenę. Stacji NBC News powiedziała potem, że wyglądało na to, że delfin próbował komunikować się z nurkami i prosić o pomoc. W rozmowie z BBC dodała, że to było „zapierające dech” wydarzenie.

„Delfin przypłynął prosto do mnie”
Laros tak opisywał przygodę: – „Nagle usłyszałem głośny pisk, odwróciłem się, a delfin był dosłownie metr ode mnie. Przypłynął prosto do mnie.”
Delfin butlonosy pływał powoli wokół nurka i jego towarzyszy. Ludzi uderzyło i zaniepokoiło to, że delfin był sam: – „Widzieliśmy już pięć delfinów w okolicy, gdzie nurkowaliśmy poprzedniego wieczora. W przeszłości widzieliśmy je także pływające parami” – mówił Laros. – „Delfiny to bardzo ciekawskie i inteligentne zwierzęta. Są też osobnikami bardzo społecznymi” – dodał.
Ponieważ jest doświadczonym nurkiem, od razu wiedział, że coś jest nie tak. I rzeczywiście, gdy delfin okrążał go kolejny raz – zobaczył na jego płetwie żyłkę wędkarską. – Miał oplątany pysk i lewą płetwę. „Wyciągnąłem w jego stronę rękę i pokazałem: podpłyń do mnie. A on to zrobił! To, że podpłynął mogę jeszcze zrozumieć, ale, że zareagował na mój gest. To mnie zwaliło z nóg” – opowiadał Laros.
„Myślę, że delfin był zadowolony”
Mężczyzna i jego towarzyszka mieli przy sobie specjalnie nożyce, więc delfin szybko został wyciągnięty z opresji. – Był duży (…), bałem się, że jeśli go skrzywdzę usuwając żyłkę, on przypadkowo skrzywdzi mnie. Byłem zmartwiony, ale nie przerażony – mówił dziennikarzom nurek.
Kiedy tylko zwierzę pozbyło się żyłki zaplątanej na pysku, wypłynęło zaczerpnąć powietrza i wróciło do nurka. – „Myślę, że delfin był zadowolony z naszej pracy. Odpłynął i już go więcej nie widzieliśmy” – dodał.
Laros, założyciel fundacji badawczej Manta Pacific, wielokrotnie usuwał już wędkarskie żyłki z ciał miejscowych płaszczek czy żółwi. Ale – jak mówi – nigdy przedtem nie pomógł w ten sposób delfinowi.

Źródło: Reuters, BBC, NBC News, tm, YouTube.com,
Tłumaczenie: losyziemi.pl

Reklamy

3 Komentarze (+add yours?)

 1. Ada
  Sty 31, 2013 @ 22:27:34

  Niesamowite !

  Odpowiedz

 2. Trak
  Mar 14, 2013 @ 04:48:13

  Tak właśnie powinien zachowywać się człowiek wobec zwierzęcia w potrzebie.

  Odpowiedz

 3. monika
  Sty 21, 2016 @ 13:37:59

  mądrość zwierząt jest piękniejsza niż nasza.

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: