Instalacja HAARP na Alasce jest wykorzystywana do zaawansowanych eksperymentów z plazmą

 

Od kilku miesięcy infrastruktura antenowa HAARP (High-frequency Active Auroral Research Program) jest używana do eksperymentów z plazmą. Jak wiadomo instalacja na Alasce służy do manipulowania jonosferą, czyli jedną z wyższych warstw atmosfery. Tym razem  naukowcy z U.S Naval Research Laboratory wraz ze specjalistami z HAARP stworzyli długo utrzymującą się chmurę plazmy.

 

Naukowcy twierdzą, że wcześniej chmury plazmy udawało się podtrzymać do dziesięciu minut, a tym razem dzięki dużej gęstości plazmy uzyskanej przy wykorzystaniu transmitera HF z HAARP o mocy 3,6 megawata udało się stworzyć chmury plazmy lub kule plazmy pozostające na wysokości do godziny.

 

File 30072

 

Jaśniejąca chmura utrzymywana była około 150 kilometrów nad ziemią. Uczeni testują tworzenie plazmy ponieważ planują tworzenie specjalnych reflektorów dla fal radiowych . Oficjalnie z ich wykorzystaniem planuje się  poprawić możliwości komunikacji na falach HF.

 

File 30073

 

Optyczny wizerunek plazmy zaobserwowany przez naukowców wskazuje na to, że jest ona substancją pełną turbulencji prowadzących do szybkich zmian jej gęstości. W eksperymenty są zaangażowani współpracownicy zewnętrzni w tym słynna firma zbrojeniowa BAE Systems. Już teraz zapowiedziano, że eksperymenty z tworzeniem plazmy będą kontynuowane a celem ma być wytwarzanie jeszcze bardziej gęstych i stabilnych chmur zjonizowanego gazu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: